Gnieźnianki do tej pory w 16 spotkaniach zgromadziły 29 punktów (9 zwycięstw i 7 porażek, w tym dwie po karnych). Drużyna z pierwszej stolicy Polski ma już zapewnione miejsce w play-offach i po fazie zasadniczej na pewno zostanie na 4. miejscu w tabeli ORLEN Superligi Kobiet – ma przewagę 11 punktów nad 5. Piotrcovią oraz traci 11 punktów do 3. MKS-u FunFloor Lublin. Najlepszą strzelczynią w gnieźnieńskim zespole jest 26-letnia Malwina Hartman, która uzbierała 83 trafienia, dodatkowo jest też najlepiej asystującą zawodniczką – 118 asyst.

Kaliszanki z 9 punktami zajmują aktualnie 10. miejsce w ORLEN Superlidze Kobiet. Beniaminek wygrał 3 spotkania, w tym jedno po karnych oraz doznał 13 porażek, w tym jedną po karnych. AWS Energa Szczypiorno Kalisz traci 2 punkty do 9. Handball JKS Jarosław i 3 punkty do 8. Galicznaki Lwów. Liderką strzelczyń jest obrotowa Katarzyna Wilczek (54 bramki), tuż za nią plasują się doświadczone zawodniczki Katarzyna Pilitowska (49 bramek) i Sylwia Lisewska (48 bramek). Najwięcej asyst zaliczyła 23-letnia Kinga Stanisławczyk.

W pierwszym meczu derbowym minimalnie lepszy był zespół z Gniezna, który przed własną publicznością wygrał 30:28. Początek spotkania to wielki rajd ofensywny MKS-u URBIS. Udawało się praktycznie wszystko. Pszczoły świetnie grały w ofensywie jak i w defensywie. Padała bramka za bramką. Po 8. minutach na tablicy widniał wynik 7:1. Kaliszanki zdołały jednak „złapać tlen” i wrócić do gry. Inicjatywę przejęły nieco kaliszanki. Najczęściej rzucały Wilczek i Miłek. Do końca pierwszej połowy mecz był bardzo wyrównany. Pierwsza część zakończyła się prowadzeniem gnieźnianek 16:15.

Druga połowa także dostarczyła wielu emocji. Kaliszanki zdołały objąć prowadzenie, ale taki stan miał miejsce tylko raz. I to niedługo. W 34. minucie na tablicy widniał wynik 16:17. Później gnieźnianki przypomniały sobie co robić, aby odrabiać straty. Świetnie rzucały Hartman i Nurska, doskonale broniła Hypka. Emocji nie brakowało, a kibice mieli wiele satysfakcji. Derby okazały się wielką promocją handballu. Ostatecznie, zwycięskie z boiska schodziły Pszczoły.

Już w sobotę zagramy Derby Wielkopolski. Nie możemy się doczekać tego niezwykle emocjonującego meczu. Jestem przekonana, że będzie to wspaniałe widowisko. Jesteśmy bardzo zdeterminowane żeby powalczyć o trzy punkty – mówi obrotowa AWS Energa Szczypiorno Kalisz Katarzyna Wilczek.

Będzie to bardzo trudny mecz, bo jak wiemy derby rządzą się swoimi prawami, ale jest to idealna okazja do zdobycia trzech punktów, które są nam bardzo potrzebne. Jesteśmy gotowe do walki i zapraszamy kibiców na kawał dobrej piłki ręcznej, której w tym spotkaniu na pewno nie zabraknie – mówi bramkarka AWS Energa Szczypiorno Kalisz Nikola Falińska.

Początek meczu w hali Kalisz Arena zaplanowano na godz. 15.45. W ramach ferii młodzież szkolna oraz studenci za okazaniem legitymacji wchodzą na mecz za darmo. Transmisja spotkania na platformie Emocje.tv.