Terminarz pierwszych serii PGNiG Superligi nie był dla Energa MKS-u Kalisz łaskawy. Przebudowany zespół w pierwszych ośmiu seriach miał zmierzyć się z sześcioma zespołami z najlepszej ósemki ubiegłego sezonu. Z tego względu niezwykle istotna dla układu tabeli będzie 6. seria PGNiG Superligi, kiedy do Kalisza przyjedzie Grupa Azoty Unia Tarnów. Dla gospodarzy będzie to szansa na przełamanie po porażce w Zabrzu i przysłowiowy “mecz o 6 punktów”.

Od momentu awansu do PGNiG Superligi zespół Grupy Azoty Unii Tarnów rokrocznie długo walczył o spokojne utrzymanie, stale się jednak rozwijając. Przed sezonem 2022/23 postawiono na poważne zmiany mające stanowić podwaliny pod stworzenie z tarnowskiego zespołu na przestrzeni kilku najbliższych lat drużyny aspirującej do walki o miejsce w środku tabeli. Na stanowisku pierwszego trenera Patrika Liljestranda zastąpił Tomasz Strząbała, sprowadzono również doświadczonych zawodników: byłego kadrowicza i gracza Azotów Puławy Pawła Podsiadłę, białoruskiego prawego rozgrywającego Dmitrija Smolikowa oraz japońskiego obrotowego Kenyę Kasaharę. To właśnie rozgrywających Unii uznaje za największe zagrożenie Jędrzej Zieniewicz.

Po nieudanym meczu w Zabrzu chcemy przełamać się przed własną publicznością przypominając sobie i kibicom smak zwycięstwa. Spotkanie będzie bardzo trudne dla obu drużyn. Tarnów nieźle prezentuje się od początku sezonu, widać, że z każdą serią coraz lepiej rozumieją się na boisku oraz powoli docierają się z nowym systemem gry wprowadzonym przez trenera Tomasza Strząbałę. Ich rozgrywający stwarzają duże zagrożenie, myślę też, że będą bardzo dobrze przygotowani taktycznie do tego spotkania.

powiedział przed meczem lewy rozgrywający Energa MKS-u Kalisz, Jędrzej Zieniewicz.

Ostatnie mecze pomiędzy zespołami

01.04.2022 r. Energa MKS Kalisz – Grupa Azoty Unia Tarnów 35:22

29.10.2021 r. Grupa Azoty Unia Tarnów – Energa MKS Kalisz 26:31

22.05.2021 r. Grupa Azoty Unia Tarnów – Energa MKS Kalisz 30:33

28.11.2020 r. Energa MKS Kalisz – Grupa Azoty Unia Tarnów 28:27

Ubiegłoroczną rywalizację w PGNiG Superlidze wygrał Energa MKS Kalisz pokonując dwukrotnie swoich najbliższych rywali. W pierwszym meczu, rozgrywanym w tarnowskiej hali PWSZ przez dużą część pierwszej połowy wynik oscylował w okolicach remisu. Aktywny w ofensywie Energa MKS-u był Piotr Krępa, a koledzy regularnie obsługiwali obrotowego dokładnymi podaniami. Ostatecznie Krępa do siatki tarnowian trafił 9 razy, a kaliszanie w drugiej części meczu zbudowali solidną przewagę. Unia nie zamierzała odpuszczać i w ostatnich 10. minutach rzuciła się w pogoń, ale znakomitą zmianę w kaliskiej bramce dał Mikołaj Krekora. Rewanżowy pojedynek z kolei był wyrównany wyłącznie w pierwszej połowie wygranej przez Energa MKS Kalisz jedną bramką. Dobry finisz pierwszej części napędził jednak kaliszan do dobrego startu drugiej połowy. Za tempem nie nadążyła Unia, a już w 42. minucie gospodarze prowadzili 23-16. Ostatecznie Energa MKS wygrał 35-23, najskuteczniejszym zawodnikiem meczu został Mateusz Góralski, a nagroda MVP powędrowała do Kacpra Adamskiego.